Carrier Carlyle Kompresör Fabrikası Kuzey Amerika’nın En İyi 10 Tesisi Arasında
ABD’deki Industry Week dergisi, Carrier Carlyle Stone Mountain Kompresör Fabrikası’nı Kuzey Amerika’nın en iyi 10 tesisinden biri olarak seçti. “2009 En İyi Fabrika” değerlendirmesinde performans ölçümlerinin yanı sıra çalışma koşullarının, süreçlerin, performansların iyileştirilmesi ve çalışmaların sürekliliği de dikkate alındı.

 

 

 

Carrier Carlyle geçen yıl da IndustryWeek dergisinin düzenlediği “En İyi On Fabrika” listesinde yer almıştı.
IndustryWeek dergisi yöneticisi Jill Jusko değerlendirmelerini açıklarken şunları söyledi; “Bu yıl listemize giren kuruluşlar, içinde bulunduğumuz kötü ekonomik koşullara rağmen güçlü liderlik, çok iyi planlanmış operasyonlar ve gelişme stratejileri ile üretimde mükemmelliğin sürdürülmesini sağladılar. Bu şirketlerin, rekabet gücünü ve müşteri memnuniyetini artırmak, teşvik edici iş ortamları oluşturmak için yaptıkları öncü çalışmaları takdir ediyoruz” dedi. Carrier’ın Başkan Yardımcısı Roy Moncini ise ödülü değerlendirirken, “Bu başarı bizim için büyük bir onurdur. Bu ödül bizim üretimde mükemmeliğimizin sürdürülmesine ve müşteri beklentilerini iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızdaki başarının onaylanmasıdır.

IndustryWeek dergisinin bu değerlendirmesi, makul fiyatlarla zamanında teslimat, ürün güvenirliği ve kalite gibi çalışmalarımıza değer katmaktadır. Aynı zamanda bizim müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda üretimde, tedarik zincirlerinde sağladığımız esneklikler ve bu yolla atık maliyetlerini azaltmamız da değerlendirilmiştir.” dedi ve son üç yılda Carlyle’ın, hurda ve yeniden işleme maliyetini yüzde 55, hammadde stokunu yüzde 58, müşterilerin ürün şikayetlerini yüzde 76 ve işyerinde kayda geçen yaralanmaları yüzde 54 azalttığını açıkladı.

Carrier Carlyle Stone Mountain Fabrika Müdürü Matt Walker da, “Sürekli iyileştirme girişimlerimiz bizim için daha verimli iş yapmanın yoludur. Müşterilerimizin geri bildirimlerini değerlendirerek onların ihtiyaçlarını karşılamak ve isteklerine uyum sağlamak için çalışıyoruz“ dedi ve ekibinin başarısı ile gurur duyduğunu söyledi.
Atlanta eyaletinin Stone Mountain şehrinde bulunan ve dünyanın önde gelen kompresör üreticileri arasında yer alan Carrier Carlyle Fabrikası pistonlu ve vidalı kompresör üretiyor. Soğutma pazarlarında ticari klima, ulaşım, gıda güvenliği, endüstriyel ve süpermarket soğutucuları ve deniz uygulamaları gibi çeşitli alanlarda yer alıyor.

Carlyle Kompresör’ün Tarihçesi
1902- Dr. Willis H. Carrier ilk hava koşullandırmasını New York’ta Sackett-Wilhelms Litografi ve Baskı şirketine ait matbaada gerçekleştirdi.
1908- Carrier Air Conditioning ile Buffalo Forge Co. ortak oldu.
1915- Willis H. Carrier, J. Irvine Lyle ve beş ortak Carrier Engineering Corporation’ı kurdular. Bu ortaklık iki ismin, “Car-” ve “Lyle”ın birleştirilmesiyle Carlyle Kompresör olarak adlandırıldı.
1922- Dr. Willis H. Carrier ilk santrifüj kompresörlü soğutma makinasını geliştirdi.
1923- Dr. Willis H. Carrier, kompresör teknolojisinin çok hızlı gelişmesine yol açacak “Dielene” adı verilen yeni bir soğutkan geliştirdi.
1927- Carrier kompresörleri kullanılarak ilk bireysel klima uygulaması gerçekleştirildi.
1929- Troleybüs ve uçaklardan sonra trenlerde de hava koşullandırılma uygulaması başladı.
1933- Carrier kompresörleri kullanılarak ilk kez gerektiğinde hareket ettirilebilen paket tip bir oda hava koşullandırıcısı yapıldı.
1935- Carrier, Brunswick 7 serisi kompresörleri geliştirildi. Önce ekzantrik tahrikli 0,25 – 3 HP kapasiteli 7F modeli çıkarıldı. Kısa bir süre sonra bu modeli 7,5, 15 ve HP kapasiteli 7G ve 7H modelleri izledi. Üç kompresör modelinde krank mili kullanımı nedeniyle çok yüksek çalışma hızı sağlanabiliyordu.
1937- Carrier Air Conditioning Company, New York Syracuse’ya taşındı. Şirket yöneticileri bu kenti “Dünyada Hava Koşullandırma ve Havalandırma Başkenti” yapmak üzere söz verdiler.
1939- 0,25 – 7,5 HP kapasiteli 7J, 7K ve 7L kompresörlerinin üretimi başladı.
1946- 5F 40 kompresörleri ve yoğuşturma üniteleri geliştirildi. Bu kompresörler “yüksek hızlı” açık tahrikle 1750 d/d hıza ulaşabiliyrodu.
1947- Carlyle kompresör alanındaki gelişen iş kapasitesini karşılayabilmek için Thompson Road’daki büyük fabrikaya taşındı.
1949- Patenti 1946 yılında alınan, lityum bromit soğutkan kullanan soğurmalı (absorbsiyonlu) makinaların üretimine başlandı. Hava koşullandırmada buhar kullanılarak, yazın soğutma kışın ısıtma yapabilmek için buhar yüklerini dengeleyerek dört mevsim kullanılabilen sistemler geliştirildi.
1950- 100-500 HP kapasiteli, doğrudan kayışla açık tahrikli 5J40 / 5J60 kompresörlerinin üretimi başladı. Bu kompresörlerin belirgin özelliği değişik soğutkanlarla kullanıma uygun olmaları ve bu özellikleri ile uygulamalarda esneklik sağlamalarıydı.
1953- Kapasite kontrolü yapabilmek için by-pass yüksüzleştirme özelliğine sahip olan 06D yarı-hermetik kompresörü tasarlandı.
1954- İlk yuvarlanmalı kompresör olan TR-3’ün üretimine başlandı.
1963- Hava koşullandırma endüstrisinde ilk kez emme basınç-hareketiyle yüksüzleştirme uygulaması olan 06E yarı-hermetik kompresör modeli geliştirildi. Carlyle patentli bu kompresörler, hava koşullandırma alanında bir devrim yaratan ve bugün hala kullanılan yağ dönüşü ve yağ dengeleme sistemlerine sahipti.
1969- Willis Carrier ve Irvine Lyle’ın isimlerinden oluşturulan “Carlyle” adı şirketin resmi adı oldu.
1974- Taşıma sektöründeki soğutma uygulamaları için 05G modeli kompresörler geliştirildi.
1985- Carlyle, -25°F emme sıcaklığı, 3 HP’nin altındaki düşük sıcaklıklardaki yüklerde kullanıma uygun, kapasite kontrollü kompresörler geliştirdi.
1989- Taşıma sektöründeki soğutma uygulamaları için 05K modeli kompresörler geliştirildi. Bu kompresörlerle Carlyle, Arkansas’taki Arkadelphia fabrikasında yeni scroll kompresörlerin üreitimine başladı.
1990- Carlyle Syracusa’da vidalı kompresörlerin üretimine başlayacağını duyurdu.
1992- Yarı hermetik 23XL modeli vidalı kompresörlerin üretimine başlandı.
1993- Hermetik SC ve SR modeli scroll kompresörlerin üretimine başlandı.
1994- Carrier yeni vidalı kompresör ve üretimine devam edilen pistonlu kompresörlerin üretimi için Syracusa’daki fabrikaların yenilenmesi için yatırım yapmaya karar verdi. Yarı hermetik ve açık dişli tahrikli ikiz vidalı kompresörlerin üretimi ise Carlyle fabrikasında devam etti.
1995- Carrier ve Bristol şirketleri Arkansas Arkadelphia’daki fabrikada “Scroll Teknoloji” adı altında scroll kompresör üretimi için bir anlaşma yaptıklarını açıkladılar.
1996- Carlyle, klorinsiz HFC-134a soğutkanları ile verimli çalışabilen 06N modeli dişli ikiz vidalı kompresörlü kompresör üretimine başladı.
1997- Scroll Technologies, bir milyonunca scroll kompresörünü üretti.
1998- Carrier, İskoçya Glaskov’daki Howden Compressors Ltd. ile Carlyle Compressor Company arasında ortaklık kurulduğunu açıkladı.
1999- Scroll Technologies Industry, Week Magazine’in “Top 10 Best Plants- En İyi 10 Fabrika” ödülünü kazandı.
2000- Carlyle, 25 bininci vidalı kompresörünü üretti ve Our Way Inc. şirketini satın aldığını açıkladı.
2001- Carlyle, Stone Mountain’daki kompresör bölümünü yeniden organize etti.
2003- Stone Mountain’daki fabrikada yeni OEM kompresörlerin üretimine başlandı.
2008/2009- Scroll Technologies Industry, Week Magazine’in “Top 10 Best Plants- En İyi 10 Fabrika” ödülünü kazandı.